Flat coated retriever

Plemeno pochází z Velké Británie a jeho původním využitím bylo,a dodnes i je, přinášení a dohledávka lovené zvěře a pernaté zvěře z vody.  Na jeho vzniku se podílelo více plemen psů, např. irští setři, vodní španělé a předchůdci dnešních novofundlanských psů. Milují lidi a milují děti, snadno se učí, chtějí vždy vyhovět. Trošku později dospívají, ale o to větší je s nimi zábava. První zástupce flat coated retrivera byl do České republiky dovezen teprve v roce 1990. 

Canisterapie, asistenční psi

Pro svou úžasnou a neustále šťastnou povahu jsou flati často využívání jako canisterapeutičtí psi a vzhledem k tomu, že jsou velmi chytří a lze je snadno vycvičit, jsou vhodní i jako asistenční psi pro nevidomé a handicapované občany

Lovecké upotřebení

Retriever, od anglického retrive, znamená přinašeč. Při honech se využívají pro aport a dohledávku zvěře především z těžko dostupných míst, jako je křoví, vysoká tráva a voda. Jsou to vášniví aportéři, když jim ukážete, že máte radost, budou vám nosit do ruky cokoliv. Naše flatka se kolikrát snaží nosit i nákup z auta a aport plechovky piva na chatě pánečkovi zvládá na jedničku ! 

Záchranářský pes

Flati milují vodu. Jsou vynikají plavci, mají dokonce mezi prsty plovací blány. V létě budou vděční za pobyt u vody, nudit se s nimi rozhodně nebudete. My zvládáme  plavbu na lodích a trajektech, ale i na gomotexové Pálavě. Je známo mnoho zástupců plemene, kteří aktivně pracovali jako záchranářští psi při hledání utonulých nebo pohřešovaných osob. Mají vynikající čich, dokáží vycítit určité pachy i několik metrů pod vodou ! 

Parťák na cesty

Pokud rádi cestujete, flat není problém ! Z vlastních zkušenosti můžeme potvrdit, vice než 8000 km v karavanu při cestě po Skandinávii, spaní ve stanu za polárním kruhem, koupání v moři., plavba po fjordu, překonávání písečných dun... vše s vám bude chtít prožít a to bez reptání a komentářů !!! Naše dovolené už si bez psů neumíme představit :)

Skvělý k rodině a dětem

Váš flat naučí vaše děti odpovědnosti a starostlivosti a poslušnosti. Bude si s nimi hrát do totálního vyčerpání a i po stém hození aportu jej po stoprvní s nadšením přinese. Na procházkách se nemusíte bát, flati milují všechny lidi i zvířata, nejsou agresivní ! 

Vodní práce


Už bylo řečeno, aport čehokoli z vody hluboké i zarostlé v rákosí..nejraději ale aportují tzv. dummy, plovací předměty a atrapy zvěře vhodné pro jejich tlamu.. umí se i potápět:) 


Snadný výcvik

Jsou velmi chytří a lehce vše pochopí. Se správným pamlskem v kapse a vstřícným přístupem je snadno a rychle naučíte jak klasické povely, tak spoustu vychytávek... 

Někteří i hlídají :)

Upřímně, psi málokdy, ale fenky si hlídají svoji smečku, tedy vás a vaší rodinu a když se jim něco nelíbí, hned upozorní nepřítele, aby to ani nezkoušel. V noci ve stanu jsme v norské divočině opravdu klidně spali jak dřeva, letos se těšíme do Tater a Delinka se o nás postará:) 

O nás 

 

Kynologii se věnuji již více než 20 let. Láska ke zvířatům,trpělivost a pomoc kamarádů a rodiny mně pomohla absolvovat náročné studium veterinární medicíny. V současné chvíli, a věřím, že to tak nadlouho i zůstane, pracuji jako veterinární lékařka v soukromé ordinaci v Hranicích na Moravě. Ordinace je sice menší, ale práce vykonávaná s o to větší poctivostí a radostí. Je to má srdeční záležitost.  Čím déle mohu tuto práci vykonávat, tím větší respekt a úctu k životu mám a tím více si vážím těch, co ještě nezapomněli na skromnost a pokoru..a čím dále víc věřím na zázraky :)

První kynologický úspěch jsme získali se psem Bodrym, německým boxerem, se kterým jsme vyhráli 1.místo ve Voříškiádě v Bludovicích. Jediný tehdy uměl "dej pac", bylo mi tehdy asi 10 let.  V předvečer Štědrého dne jsme ho museli vypravit na poslední cestu, stáří ho dostihlo ve věku 13 let. 

Tehdy jsem si pořídila svého prvního flat coated retrievra. Psa "Kendyho", který se mnou absolvoval studium internátní střední odborné veterinární školy v Kroměříži. Každý pátek a každou neděli jsme spolu jezdili vlakem do a ze školy, poznala jsem díky němu mnoho dobrých přátel a vzpomínám na zážitky, které už mi nikdo nevezme. Kendy mě doprovázel i na univerzitu do Brna. Neměl to lehké, učili jsme se na něm spoustu základních vyšetřovacích postupů, sonografické vyšetření a obvazové techniky, ale myslím, že mu to ani nevadilo. Vždy vrtěl ocasem a moc dobře věděl, že ho čeká parádní procházka nebo koupačka na Pryglu.Myslím, že měl v Brně i v Kroměříži daleko více kamarádů, než já :D Kolikrát, když nás na procházce někdo potkal, první se ozvalo "ahoj Kendy ! Jak se máš? " a až po pořádném pomazlení a přivítání se s chlupatým psem černým, jako uhel, se ozvalo... ahoj Zuzi.. :)

 Osud nám nepřál a fotku v promočním taláru už spolu nemáme. Odešel v září, v posledním roce studia, hemangiosarkom na bázi srdce, nedožitých 9 let. Děkuji znovu všem, hlavně Míšovi, Ondrovi a Pavlovi, ze tehdejší podporu v nelehké situaci. Pět státnic přede mnou a nejlepší parťák zmizel... tak brzo. Tak rychle. Chlapi dík ! 

 Toho času jsme měli ještě doma černou flatku Ditu, to byl pes, který uměl mluvit. Dita se mnou cestovala jen málo, byla to fenka mého taťky. Hlídala doma rodiče,babičku s dědou a zahradu. Oba pejsky jsme měli uchovněné, absolvovali jsme několik úspěšných výstav a OVVR, ale na štěňata nám štěstí nepřálo. Ale vše se děje z nějakého důvodu..

Ještě téhož roku, co odešel Kendy. jsem si pořídila psa jménem Trip. Pes bez PP, kříženec flata a zlatého retrívra. Tripeček je a byl extrémně hodný pes.Od malého štěňátka se mnou sloužil denní i noční služby na klinikách na fakultě, nikomu nikdy nic nezničil a nikdy nevyváděl lumpárny. . Provázel mě celý poslední státnicový rok, absolvoval promoce a nejednu životní událost. První ordinaci jsme spolu založili.... a pak, jednoho dne se jelo  pro čokoládovou Dely Saint Dog, flatku s PP, přes půl republiky až za Žatec.... a díky této čoko Dely se nám obrátil život vzhůru nohama, zcela si nás všechny, i Tripa, omotala kolem pacek... Tripeček teda kvůli ní přišel o svojí psí chloubu... ale teď vede už úplně bezstarostný život :)

Tak to o nás, ve zkratce, více o Delince zde na stránkách... 

Kdo chce býti šťastný, ať si pořídí psa... něco na tom bude :) 

A proč takové jméno? Protože ŠANCE JE VŽDY !!!